Ritem arhitekture!
Mateja Fi2023-05-19T10:53:39+02:00Soustvarili in doživeli smo edinstven dogodek!
Prvi Plečnikov dan za družine!
“Igrivo & ustvarjalno po njegovem mestu” je slogan, ki je upravičil svoje ime na ta dan.
Kot je zapisala ena od obiskovalk: “𝘕𝘦 𝘮𝘰𝘳𝘦𝘮 𝘱𝘰𝘷𝘦𝘥𝘢𝘵𝘪, 𝘬𝘰𝘭𝘪𝘬𝘰 𝘯𝘢𝘮 𝘱𝘰𝘮𝘦𝘯𝘪, 𝘥𝘢 𝘴𝘦 𝘰𝘳𝘨𝘢𝘯𝘪𝘻𝘪𝘳𝘢𝘫𝘰 𝘵𝘢𝘬𝘪 𝘬𝘶𝘭𝘵𝘶𝘳𝘯𝘪 𝘥𝘰𝘨𝘰𝘥𝘬𝘪, 𝘷 𝘬𝘢𝘵𝘦𝘳𝘪𝘩 𝘷𝘴𝘪 𝘤̌𝘭𝘢𝘯𝘪 𝘥𝘳𝘶𝘻̌𝘪𝘯𝘦 𝘭𝘢𝘩𝘬𝘰 𝘯𝘢𝘫𝘥𝘦𝘮𝘰 𝘻𝘢𝘥𝘰𝘷𝘰𝘭𝘫𝘴𝘵𝘷𝘰.”
Dogodek smo soustvarili v imenitni družbi, ki jo navajam na dnu objave.
V lanskem letu me je Ema Marinčič, višja kustosinja v MGML Mestnem muzeju, povabila v idejno igro: Kako povezati Plečnika in glasbo?
Vemo, da si je mojster rad žvižgal, kaj dosti drugega o njem, kar se tiče glasbene umetnosti, pa nam ni znano.
Kmalu se je začela kaliti ideja, kako Plečnikovo arhitekturo preliti v glasbo. Z največjim poudarkom na RITMU.
Ob preučevanju njegove arhitekture, sem začela slišati in igrati prave skladbe. Včasih sem jih prelivala v vokalne obrazce, drugič jih poustvarjala s telesom, pa z zvočili in glasbili.
Za Plečnikov dan sem se odločila, da priskrbim nekaj, surovih,naravnih materialov, ki lahko služijo gradnji: les, opeka, kovina, steklo, kamen. Pridala sem še nekaj modernejših gradbenih materialov: plastične cevi za elektro napeljave in za vodovod, kanalizacijo.
V svojem naboru glasbil in zvočil sem poiskala najprimernejša za poustvarjanje ritma.
Izbrala sem nekaj arhitekturnih primerov, ki jih lahko zaigramo. Prav posebej smo se posvetili detajlu palače Zavarovalnice Triglav, v Ljubljani.
Udeležencem delavnice, ki sem jo izvedla v mansardnem delu Plečnikove hiše, sem želela pripomoči, da odprejo nov čut, pravzaprav čutilo zaznave: ritem je v vsem.
Ne le v našem koraku, pa v dihanju, glasbi in sekljanju čebule.
Ritem lahko vidim v Plečnikovi palači Zavarovalnice Triglav, pa v arhitekturi mostov. Ne le, da ga vidim, kar zaigram ga lahko na zvočila in glasbila in ga začutim – poustvarim skozi svoje telo in svoj glas.
Organizatorji in partnerji programa – Mestni muzej Ljubljana, Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Narodna in univerzitetna knjižnica, Plečnikova hiša, Center arhitekture Slovenije, Festival Ljubljana, glasbena pedagoginja Mateja Fi, ilustratorka Nuša Jurjevič, Srednja šola za oblikovanje in fotografijo in Turizem Ljubljana si želimo, da bi Plečnikov dan postal ljubljanski festivalski dogodek vseh prihajajočih pomladi. Sledili smo Plečnikovi domišljiji, se igrali – z igro naredili Ljubljano, v kateri je lepo živeti!
Avtor vseh fotografij je Urban Cerjak.
Dodaj odgovor